1. Pozwiedzane.pl
  2. Wrocław
Stadion Miejski we Wrocławiu
Autor: Kisiecki / Źródło: pl.fotolia.com
Wrocław

Stadion Miejski we Wrocławiu

Aktualizacja:

Wrocław jest nie tylko Europejską Stolicą Kultury 2016, centrum życia kulturalnego Polski, ale również ośrodkiem sportowym, o czym świadczą doskonałe obiekty sportowe, jakimi stolica Dolnego Śląska może się pochwalić. Jednym z nich jest Stadion Miejski we Wrocławiu.

Historia powstania Stadionu Miejskiego

Wrocław to miasto z wielkimi tradycjami futbolowymi, którego ambicje zawsze celowały w najwyższe miejsca naszej piłkarskiej ligi. Euro 2012 przyniosło miastu niepowtarzalną okazję promocji tego sportu i swej drużyny, dzięki budowie stadionu, gdzie rozegrały się mecze fazy grupowej m.in. z udziałem Reprezentacji Polski.

Gdy Michel Platini pokazał Europie kartkę z napisem Poland-Ukraine, zaczęto się zastanawiać, komu powierzyć wybudowanie nowych aren na Euro 2012. Wrocław od początku był przedstawiany jako jeden z faworytów tej sportowej pogoni, ze względu na świetnie zorganizowane bazy noclegowe.

Przebudowa dotychczasowego obiektu wrocławskiego Śląska przy ul. Oporowskiej nie wchodziła w rachubę, co spowodowało decyzję o budowie całkowicie nowego obiektu na wrocławskich Pilczycach. Zdecydowano, że Stadion Miejski we Wrocławiu zajmie powierzchnię 11 ha, a cała działka kompleksu zamknie się na 21 ha ziemi.

Projekt stadionu wyłoniono w konkursie, a za jego pomysłodawcę należy uważać firmę J.S.K. Architekci Sp. z o.o.. Koncepcja firmy zapowiadała obiekt o charakterystycznym wyglądzie, a wykonanie elewacji zewnętrznej miało być oparte na półprzezroczystej siatce wykonanej z włókien szklanych, dodatkowo pokrytych teflonem.

Stadion Śląska Wrocław
Stadion Śląska Wrocław - Autor: Kisiecki / Źródło: pl.fotolia.com

Stadion we Wrocławiu jest stadionem piłkarskim i należy do miasta Wrocław, choć głównym użytkownikiem jest klub piłkarski Śląsk Wrocław. Funkcję operatora stadionu sprawuje spółka miejska Wrocław 2012. W oficjalnych dokumentach jest on nazywany Stadionem Miejskim, choć potocznie mówi się o nim „Stadion Wrocław”.

Projekt areny został wybrany w konkursie zorganizowanym przez Urząd Miejski Wrocławia już w październiku 2007 roku. Wygrała koncepcja przedstawiona i opracowana przez J.S.K. Architekci Sp. z o.o. Wyniki konkursu zostały ogłoszone dokładnie 20 października 2007 roku. Decyzja o ustaleniu lokalizacji stadionu wydana była 18 sierpnia 2008 roku, a niecały miesiąc później, 12 września ruszyły prace przygotowujące teren do inwestycji.

W 2009 roku w wyniku przetargu wyłoniono konsorcjum z Mostostalem Warszawa S.A. na czele, które miało wybudować stadion. 14 kwietnia 2009 roku rozpoczęła się jego budowa, a 5 czerwca wmurowano "kamień węgielny". Z uwagi na wielomiesięczne opóźnienia w stosunku do harmonogramu budowy, miasto Wrocław zerwało umowę z wykonawcą stadionu, a 16 stycznia 2010 roku podpisało nową z firmą Max Bögl na "Kontynuowanie budowy nowego stadionu we Wrocławiu z wykonaniem projektów wykonawczych".

Wydarzenia wokół Euro 2012

1 września 2011 roku stadion we Wrocławiu został formalnie ukończony, a siedem dni później został warunkowo oddany do użytku. Tak wielkie wydarzenie dla mieszkańców miasta postanowiono ozdobić wyjątkową walką bokserską. Pierwsza impreza, jaka została zorganizowana na Stadionie Miejskim we Wrocławiu, to walka bokserska Tomasza Adamka i Witalija Kliczko o mistrzostwo świata federacji WBC w wadze ciężkiej. Na stadionie do czasu Euro 2012 zorganizowano wiele ciekawych imprez i koncertów, które miały za zadanie promować stadion w samym mieście, jak i na arenie ogólnokrajowej. Do najciekawszych wydarzeń można zaliczyć koncert George'a Michaela, zawody Monster Trucków, pierwszy mecz reprezentacji Polski w piłce nożnej z Włochami oraz koncert Legendarnej Grupy Queen z Adamem Lambertem.

W 2012 roku stadion piłkarski we Wrocławiu był jedną z aren podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012 - Euro 2012. Rozegrano na nim trzy mecze fazy grupowej: Rosja-Czechy, Czechy-Grecja oraz jeden z meczów reprezentacji Polski z Czechami. Stadion spełnia bowiem wymogi najwyższej czwartej kategorii UEFA.

Wygląd i parametry stadionu

Stadion swoją zewnętrzną elewacją przypomina nieco chiński lampion, ponieważ jest ona zbudowana z półprzezroczystej siatki z włókna szklanego pokrytego teflonem. Dach stadionu jest częściowo przeszklony, dzięki czemu zwiększa się dopływ naturalnego oświetlenia.

Przy stadionie miejskim we Wrocławiu mieści się czteropoziomowy parking. Od poziomu terenu do górnej krawędzi dachu obiekt liczy sobie dokładnie 39,33 metrów wysokości. Konstrukcja stadionu złożona jest z 4 budynków, połączonych dwiema promenadami. Trybuny dla kibiców są jednopoziomowe, a w każdej znajduje się 56 rzędów. Pojemność stadionu wynosi 45 105 miejsc, w tym 204 miejsca dla niepełnosprawnych i 2130 miejsc dla VIP-ów.

Co się dzieje na stadionie po Mistrzostwach Europy?

Główną atrakcją stadionu są oczywiście mecze ekstraklasowego piłkarskiego klubu - Śląsk Wrocław. Prawie codziennie można również zwiedzić stadion z przewodnikiem. Istnieje możliwość zwiedzania tematycznego. Do wyboru kilka tras m.in.: okiem kibica, śladami piłkarzy, trasa dziennikarska czy VIP. Trasy tematyczne dostępne są jedynie dla grup zorganizowanych po wcześniejszej rezerwacji i ustaleniu trasy mailowo.

Na stadionie znajduje się również zadaszony tor gokartowy, stanowisko do skoków na linie Dream Jump z dachu Stadionu Wrocław (skoki odbywają się po zewnętrznej stronie Stadionu, wzdłuż membrany z wysokości 40 metrów), tor wrotkarsko-deskorolkowy, a także sale konferencyjne, bankietowe, biura, siłownia, strzelnica sportowa, a zimą lodowisko i snowpark.

Niedawno na stadionie powstała również nowa atrakcja skierowana dla dzieci jak i dorosłych czyli Arena Gigantów. Jest to park rozrywki z wielkimi dmuchanymi zabawkami i zjeżdzalniami. Arena dzieli atrakcje dla maluchów, większych dzieci oraz dorosłych. Atrakcjami dla dzieci jest park dmuchańców ze zjeżdżalnią jak i różnego rodzaju animacje, kreatywne warsztaty, zabawy i pokazy. Park rozrywki posiada również strefę gier w gigantycznym wydaniu tj. wielki chińczyk, warcaby czy inne planszówki. W strefie dla dorosłych mieści się tor z przeszkodami, mega piłkarzyki czy zmiatacz rodeo.

W tym roku na Stadionie Wrocław odbyły się takie eventy jak: mecze polskiej reprezentacji piłkarskiej, różnego rodzaju targi (od motoryzacji po targi ślubne czy mieszkaniowe), impreza muzyki elektronicznej (z DJ-em Tiesto), coroczny Festiwal Dobrego Piwa (weekendowy zlot miłośników dobrego piwa i jedzenia), Dzień Dziecka, Wrocławski Festiwal Edukacji a nawet spektakl teatralny.

Przez parę lat po EURO 2012 na stadionie odbywały się koncert takich zespołów jak: Linkin Park, Alphaville, Iron Maiden, Rammstein czy Limp Bizkit. Stadion służył również jako plener do nakręcenia teledysku zespołu Lady Pank.

Jak dojechać na wrocławski Stadion Miejski?

Stadion Wrocław znajduje się w dzielnicy Fabryczna, na osiedlu Pilczyce. Jest idealnie skomunikowany z centrum miasta. Można tu dojechać liniami tramwajowymi 3, 10, 20, 31, 33, autobusowymi 103 i 128, w tym liniami nocnymi 243, 245, 253, a także pociągiem, dzięki wybudowaniu nowej stacji kolejowej Stadion Wrocław. Osoba przyjeżdzające z innych miast samochodem najszybciej dostaną się na stadion wjeżdżając z dróg dojazdowych na Autostradową Obwodnicę Wrocławia i dalej kierując się na zjazd STADION WROCŁAW.

Budowa stadionu rozpoczęła nowy etap w sportowej i kulturalnej historii Wrocławia, dzięki czemu miasto gościło gwiazdy estrady oraz sportu, dając mieszkańcom możliwość rozrywki na najwyższym światowym poziomie.

Najświeższe informacje o meczach i innych wydarzeniach można znaleźć na oficjalnej stronie Stadionu Miejskiego we Wrocławiu 👉 stadionwroclaw.pl

Komentarze