1. Pozwiedzane.pl
  2. Wrocław
Ostrów Tumski Wrocław
Autor: Patryk Michalski / Źródło: pl.fotolia.com
Wrocław

Ostrów Tumski - Most Tumski i Archikatedra we Wrocławiu

Aktualizacja:

Najstarszą i zarazem chyba najpiękniejszą częścią Wrocławia jest Ostrów Tumski. Pełna zabytków wyspa na Odrze przyciąga turystów niczym magnez, do tego zwiedzanie Ostrowa Tumskiego jest bezpłatne. Sami wrocławianie bardzo chętnie chodzą na spacery prowadzące przez tą mistyczną wyspę.

Tak właściwie Ostrów Tumski to zalążek miasta - dawny gród. Zabytki Ostrowa Tumskiego to w większości najstarsze zabytki Wrocławia oraz  jego kultury chrześcijańskiej, w tym kościoły i katedra.

Ostrów Tumski stanowi integralną część Starego Miasta Wrocławia. Powstał na obszarze przepraw na Odrze, pomiędzy ujściem rzek Oławy na południu, Widawy i Ślęzy na północy. Z języka staropolskiego "ostrowy" oznaczają wyspy. Stąd też i nazwa tej najstarszej, zabytkowej części Wrocławia - wyspy Tumskiej.

Panorama Ostrowa Tumskiego we Wrocławiu
Panorama Ostrowa Tumskiego we Wrocławiu - Autor: Sergii Figurnyi / Źródło: pl.fotolia.com

Historia wrocławskiego Ostrowa Tumskiego

Najwcześniej zamieszkany Ostrów Tumski był w granicach od kościoła św. Marcina, drewnianej kaplicy z XI wieku, po kościół św. Krzyża. Wówczas liczył on sobie 1500 mieszkańców. Ostrów Tumski stanowił siedzibę pierwszych Piastów i jako gród istnieje prawdopodobnie od X wieku. Zbudowany został z drewna i otoczony drewniano-ziemnym wałem.

W 1163 roku gród zbrojnie najechał powracający z wygnania Bolesław Wysoki, który tu chciał założyć swoją nową siedzibę. W 1166 roku rozpoczął on zastępowanie drewnianej zabudowy, zabudową murowaną. To wtedy powstała romańska rezydencja, w której znalazł się dom biskupi, pałac książęcy, zabudowania opactwa, osiemnastoboczna kaplica oraz ośmioboczna kaplica z absydami. Wszystkie budynki zbudowano z cegły.

Ostrów Tumski zimą - widok z Katedry
Ostrów Tumski zimą - widok z Katedry - Autor: pillerss / Źródło: pl.fotolia.com

Dalszą rozbudowę grodu kontynuowano pod koniec XIII wieku. W 1315 roku Ostrów Tumski przeszedł w ręce władz kościelnych. Od 1382 roku miejsce to stało się ośrodkiem władzy biskupiej, a dawna warownia stała się siedzibą kleru kolegiackiego. Niepotrzebny nikomu zamek zburzono na przełomie XV i XVI wieku.

Wrocławska Katedra św. Jana Chrzciciela

Będąc we Wrocławiu, turysta obowiązkowo powinien odwiedzić Ostrów Tumski wraz z gotycką archikatedrą św. Jana Chrzciciela, który został gruntownie odbudowany po okresie wojennej zawieruchy, kiedy został dotkliwie zniszczony. Katedra na Ostrowie Tumskim nazywana jest "Matką kościołów śląskich" i jest przykładem najwspanialszego zabytku gotyckiej architektury sakralnej. Jej korzenie sięgają zjazdu gnieźnieńskiego, który został zorganizowany w 1000 roku. Wtedy to powstało biskupstwo wrocławskie. Po latach istnienia, w okresie wojny została zniszczona, ale odbudowano ją po oswobodzeniu Wrocławia.

Katedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu
Katedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu - Autor: whitelook / Źródło: pl.fotolia.com

W 1951 roku została konsekrowana przez prymasa Polski, abp. Stefana Wyszyńskiego. Już sama bryła gotyckiej świątyni robi wrażenie na zwiedzających, ale we wnętrzu znajdują się kolejne cenne zabytki - rzeźby i obrazy oraz elementy architektoniczne. Katedra ma 21 kaplic, wśród których m.in. najpiękniejsze są kaplica św. Elżbiety budowana w latach 1680-1686 oraz kaplica Elektorska wzniesiona w latach 1716-1721, będąca dziełem architekta J.B. Fischera von Erlach z Wiednia.

W katedrze swoje miejsce ma tryptyk Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny z 1552 roku, murowana ambona z 1723 roku oraz dębowe stalle, które powstały w latach 1662-1665. Katedra posiada taras widokowy, na który można dostać się wygodnie windą, z którego rozpościera się przepiękna panorama Wrocławia i okolic.

Zabytki sakralne na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu

Prócz okazałej katedry, w obrębie Ostrowa Tumskiego można zobaczyć i inne ważne zabytki, m.in. kościół Świętego Krzyża czy Muzeum Archidiecezjalne, które jest najstarszą placówką muzealną, jaka od ponad 100 lat nieprzerwanie gromadzi zabytki sztuki sakralnej, posiadające nieocenioną wartość historyczną i artystyczną. Wśród nich znajduje się m.in. Księga Henrykowska pochodząca z przełomu XIII i XIV wieku z pierwszym zdaniem, które zostało zapisane w języku polskim. Przy ulicy Kanonina, która istniała już w czasach średniowiecza, znajduje się kościół św. Idziego - najstarszy z istniejących do chwili obecnej wrocławskich kościołów.

Ostrów Tumski nocą
Ostrów Tumski nocą... Autor: Artur / Źródło: pl.fotolia.com

Jak dotrzeć do Ostrowa Tumskiego?

Najprościej dostać się do Ostrowa Tumskiego komunikacją miejską, wysiadając na przystanku "Katedra" - sprawdź 👉 wroclaw.pl/linie-na-przystanku-katedra-wroclaw

Ostrów Tumski zimą
Autor: Kavalenkava / Źródło: pl.fotolia.com

Dojazd tramwajem

- linie numer 17, 2, 10

Dojazd autobusem

- linie numer 106, 111, 115, 148 oraz linie pospieszne A, C, N

Autobus nocny

- linie numer 246, 253, 255

Pieszo

Na Ostrów Tumski bardzo łatwo można dotrzeć pieszo. Z Rynku kierujemy się na północ (do Odry), by spacerując wzdłuż ul. Grodzkiej podziwiać piękne widoki na Wyspę Słodową, Wyspę Daliową, Wyspę Piasek. Mijając Halę Targową po prawej, przechodzimy przez Most Piaskowy i zaraz za Kościołem NMP na Piasku, skręcając w prawo, dotrzemy do Mostu Tumskiego. Cała trasa zajmuje około 1,6km i pieszo powinna nam zająć ok. 20 minut.

Most Tumski nocą
Most Tumski nocą... Autor: nieogolony / Źródło: pl.fotolia.com

Most Tumski we Wrocławiu

Wartu tutaj wspomnieć, że do Mostu Tumskiego łączącego Wyspę Piasek z Ostrowem Tumskim można dostać się też bulwarem Piotra Włostowica (wzdłuż Odry), co jest z pewnością ciekawą alternatywą. Sam Most Tumski to atrakcja sama w sobie, odwiedza go mnóstwo zakochanych par, chcących uwiecznić swoją miłość w postaci kłódki z grawerem i datą odwiedzin Wrocławia.

Zobacz Ostrów Tumski we Wrocławiu na mapie 👉 goo.gl/maps/BDvRmRpnaMB2

Komentarze