1. Pozwiedzane.pl
  2. Wrocław
Wyspa Słodowa Wrocław
Autor: Grzegorz Pawłowski / Źródło: Pozwiedzane.pl
Wrocław

Wyspa Słodowa we Wrocławiu

Aktualizacja:

Miejsce spotkań, koncertów, ważnych wydarzeń rozrywkowych i kulturalnych - tak w skrócie można opisać wrocławską Wyspę Słodową. Zobacz z czego słynie to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc we Wrocławiu - najsłynniejsza wyspa w Polsce!

Nowy Jork ma Central Park, a Wrocław... Wyspę Słodową!

Jest to niewielka wysepka zlokalizowana na Odrze, w centrum Wrocławia, w obrębie Starego Miasta i Śródmiejskiego Węzła Wodnego - Górnego, pełna zieleni, gdzie można w spokoju wypoczywać i regenerować swoje siły witalne, bez potrzeby wyjeżdżania z miasta. Wyspa Słodowa jest miejscem doskonale znanym wszystkim Wrocławianom, gdzie wychodzą na spotkania towarzyskie oraz kulturalne. Od pewnego czasu, również tłumnie odwiedzana jest przez turystów z Polski, jak i zza granicy.

Wyspa Słodowa we Wrocławiu - widok z lotu ptaka
Widok na Wyspę Słodową i Uniwersytet Wrocławski - Autor: Artur / Źródło: pl.fotolia.com

Miejsce to sąsiaduje z zespołem innych wysp razem należących do staromiejskiego archipelagu Wysp Odrzańskich:

  • Bielarską,
  • Młyńską,
  • Piasek,
  • Daliową,
  • Tamką.

To najstarsza część miasta, która dziś stanowi miejsce odpoczynku i relaksu dla Wrocławian oraz przyjezdnych turystów czy studentów. Co ciekawe "Wyspa Słodowa" jest także nazwą uliczki, łączącą ją z ul. św. Jadwigi biegnącą przez Wyspę Młyńską.

Na stałym lądzie niedaleko Wyspy Słodowej mieści się historyczna, najstarsza część miasta, która decyduje o atrakcyjności tego miejsca. Będąc na wyspie, można podziwiać przepiękne widoki na Ostrów Tumski, czy brzeg Odry z imponującym gmachem Uniwersytetu Wrocławskiego w tle.

Wyspa Słodowa we Wrocławiu
Wyspa Słodowa we Wrocławiu - Autor: Grzegorz Pawłowski / Źródło: Pozwiedzane.pl

Historia Wyspy Słodowej

Już od czasów średniowiecza Wyspa Słodowa na Odrze tętniła życiem. Jest ona bowiem jednym z najstarszych ośrodków, w których rozwijało się życie nowego miasta Wrocławia.

Właśnie w tym czasie na obu końcach mostu św. Klary, łączącej Wyspę Słodową z Wyspą Bielarską, istniały dwa Młyny pod tym samym patronatem. Jeszcze wcześniej Wyspa Słodowa była nazywana wyspą Bielarską Przednią - Vorderbleiche.

Obszar dzisiejszej Wyspy Słodowej był w średniowieczu własnością zakonu św. Klary, kiedy jeszcze sama wyspa znajdowała się poza granicami murów miejskich. W XVIII wieku rozbudowano fortyfikacje na prawym brzegu Odry, ale na początku XIX wieku je rozebrano, a wyspa stała się własnością miasta. To właśnie w okolicach roku 1810 zbudowano żelazne mosty, które połączyły ze sobą wyspy Odrzańskie. Rozpoczęło to okres zabudowy mieszkalnej wyspy.

Do końca lat 30. XX wieku fragment Wyspy Słodowej był niezabudowany, aż w końcu powstało na nim sportowo-rekreacyjne schronisko dla młodzieży. W I połowie XX wieku zbudowano w oparciu o Wyspę Słodową trasę, która połączyła oba brzegi Odry. W trakcie oblężenia i bombardowania Wrocławia pod koniec II wojny światowej, Wyspa mocno ucierpiała. Zniszczono niemalże wszystkie budynki mieszkalne - ocalała tylko 6-piętrowa kamienica oraz młyn św. Klary. Niestety i ten zabytek przestał istnieć w 1975 roku, kiedy został wysadzony przez saperów, z decyzji ówczesnego prezydenta Wrocławia - Mariana Czulińskiego.

Do końca XX wieku Wyspa Słodowa niszczała i w zasadzie nikt się nią nie interesował. Teraz jest ona uporządkowana i stanowi centrum życia rekreacyjnego i kulturalnego stolicy Dolnego Śląska. Wyznaczono na niej nadodrzańskie trasy spacerowe.

Zobacz 👉 polska-org.pl/wyspa-slodowa-przed-wojna

Panorama z Wyspy Słodowej
Panorama z Wyspy Słodowej - Autor: Piotr Szuszkiewicz / Źródło: pl.fotolia.com

W czym tkwi fenomen Wyspy?

Znakomite położenie w centrum Wrocławia, urokliwe widoki na brzeg Odry, czy też obfita zieleń - co właściwie decyduje o fenomenie Wyspie Słodowej?

Prawdopodobnie wszystko na raz, ponieważ popularność tego miejsca wynika z możliwości relaksu, jaki zapewnia. Wolna przestrzeń oferowana na Wyspie Słodowej jest na miarę złota w zatłoczonym centrum Wrocławia. Miejsce to kusi wizją możliwości spędzenia wolnego czasu na łonie natury, nad Odrą. Można tu spacerować, urządzać weekendowe pikniki, czy obcować z kulturą. Od niedawna jest to również strefa wolna od zakazu spożywania alkoholu.

Wiosna i lato na Wyspie Słodowej

Barki piwne przy Wyspie Słodowej
Autor: Grzegorz Pawłowski / Źródło: Pozwiedzane.pl

Okres wiosenno-letni jest gorącym czasem dla Wyspy Słodowej, nie tylko z uwagi na sprzyjającą aurę, ale na mnogość wydarzeń kulturalnych, jakie są tu systematycznie organizowane. Co roku różni organizatorzy obierają Wyspę Słodową za miejsce majówek, studenckich imprez związanych z hucznymi obchodami Juwenaliów - Wiosny Studentów.

Kalendarz imprez na Wyspie Słodowej cały czas się rozbudowuje i proponuje bogaty wybór wszelkiego rodzaju wydarzeń, koncertów i spotkań. Każdy znajdzie więc coś dla siebie. Wystarczy wspomnieć, że Wyspa Słodowa była gospodarzem pokazów towarzyszących Europejskiemu Kongresowi Kultury.

Już od 21 marca, kiedy zaczyna się kalendarzowa wiosna, Wyspa Słodowa budzi się z zimowego snu. Z okazji Pierwszego Dnia Wiosny na wyspie roi się od młodzieży, która świętuje w swoim towarzystwie tzw. "Dzień Wagarowicza".

Widok na Wyspę Słodową wieczorem
Widok na Wyspę Słodową wieczorową porą - Autor: Patryk Michalski / Źródło: pl.fotolia.com

Przez cały rok na wyspie czas spędza wielu studentów, zwłaszcza w czasie studenckich Juwenaliów, ale nie tylko. Mieszkańcy i turyści chętnie uczestniczą tu w obchodach Majówki, czy gitarowego święta Thank's Jimmi Festival.

W czerwcu na Wyspie Słodowej zaczynają się obchody Nocy Świętojańskiej. W czasie letnich weekendów wrocławianie mogą oglądać filmy prezentowane w ramach kina plenerowego oraz uczestniczyć w wielu okazjonalnych eventach, m.in. organizowanych na Dzień Dziecka czy z okazji Święta Rodziny.

Uwaga! Od początku 2015 roku na Wyspie Słodowej obowiązuje zakaz organizowania imprez, w których liczba uczestników jest większa niż 1000 osób.

Mimo tego, nie brakuje tu licznych atrakcji kierowanych do różnych odbiorców. Wyspa Słodowa jest zatem miejscem, gdzie odbywają się koncerty, widowiska plenerowe, pokazy filmów na świeżym powietrzu, juwenalia, spektakle, rodzinne pikniki, a także wyścigi kajakarzy czy zawody "smoczych łodzi".

Widok z Wyspy Słodowej wieczorem
Widok z Wyspy Słodowej wieczorem - Autor: velishchuk / Źródło: pl.fotolia.com

Miasto Wrocław od 2013 roku prowadzi stałe działania w obrębie Wyspy Słodowej, realizując tym samym projekt pod hasłem: "Wyspa na Weekend". Na jego program składają się animacje, które odbywają się właściwie nie tylko na Wyspie Słodowej, ale również na sąsiedniej Wyspie Piaskowej. Organizatorem wydarzeń jest Centrum Informacji i Rozwoju Społecznego.

Od początku wiosny do późnej jesieni u brzegów Wyspy Słodowej cumują barki, na których urządzone są letnie piwiarnie.

Jak trafić na Wyspę Słodową?

Parafrazując znane powiedzenie - wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, można powiedzieć, że we Wrocławiu wszystkie drogi prowadzą na Wyspę Słodową. W ciągu ostatnich kilku lat zdecydowanie wzrosła popularność tego miejsca, a wielu turystów często pyta, jak dojechać na Wyspę Słodową z różnych punktów Wrocławia. No właśnie – jak?

Widok na Most Uniwersytecki we Wrocławiu
Widok na Most Uniwersytecki we Wrocławiu - Autor: Grzegorz Polak / Źródło: pl.fotolia.com

W stwierdzeniu, że wszystkie drogi prowadzą do Wyspy Słodowej, jest wiele prawdy, choć oczywiście można znacznie bardziej precyzyjnie wskazać właściwą drogę na Wyspę Słodową. Ta niewątpliwa atrakcja turystyczna stolicy Dolnego Śląska znajduje się w sąsiedztwie wielu charakterystycznych obiektów miasta. Dlatego nie tylko rodowici wrocławianie, ale i turyści odwiedzający Wrocław sporadycznie, nie będą mieli większych problemów z trafieniem do tego miejsca.

Wyspa usytuowana jest pomiędzy ulicą Drobnera a ulicą Grodzką, jakie są wyznaczone na brzegach rzeki. Niedaleko znajduje się Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Plac Uniwersytecki i Uniwersytet Wrocławski oraz kościół uniwersytecki. Od wschodniej strony przez rzekę Wyspa Słodowa graniczy z Ostrowem Tumskim, gdzie mieści się Archikatedra Wrocławska, Most Tumski czy Kościół NMP.

Wyspa Piasek we Wrocławiu
Wyspa Piasek we Wrocławiu - Autor: Vantime / Źródło: pl.fotolia.com

Można do niej dotrzeć pieszo, spacerując wzdłuż jednego z mostów, jakie na nią prowadzą:

  • mostu św. Klary, którym Wyspa Słodowa połączona jest z Wyspą Bielarską;
  • mostu Słodowego, którym Wyspa Słodowa połączona jest z Wyspą Młyńską;
  • pieszej kładki Słodowej podwieszonej na charakterystycznych, parabolicznych dźwigarach, którą zbudowano w 2003 roku, łącząc Wyspę Słodową z prawym brzegiem Odry na tyłach hotelu HP Park Plaza i byłego aresztu wojskowego;
  • pieszej kładki Piaskowej, którą Wyspa Słodowa połączona jest z Wyspą Piasek. 

Dojazd możliwy jest z różnych punktów, z wykorzystaniem m.in. publicznych środków transportu. Aby wyznaczyć właściwą, optymalną drogę z indywidualnych miejsc startowych, wystarczy zapamiętać kilka wyżej wymienionych charakterystycznych punktów na mapie Wrocławia.

Dojazd komunikacją miejską na Wyspę Słodową

W praktyce z każdej części i dzielnicy Wrocławia można dojechać własnym samochodem, rowerem, przejść pieszo lub skorzystać z komunikacji miejskiej, aby dotrzeć na Wyspę Słodową. Dojazd tramwajem lub autobusem jest szybki i można uniknąć w wielu przypadkach wielkomiejskich korków.

Dojazd tramwajem

Aktualny rozkład jazdy:

  • 6, 7 - wysiadamy na przystanku Dubois
  • 23, 17, 11, 9, 8 - wysiadamy na przystanku Pl. Bema

Dojazd autobusem

Aktualny rozkład jazdy:

  • 144 - wysiadamy na przystanku Dubois
  • 128 - wysiadamy na przystanku Pl. Bema lub Dubois
  • 240, 247, 250 - przystanek Dubois

Dojazd rowerem

W pobliżu Wyspy znajduje się stacja Wrocławskiego Roweru Miejskiego (Nextbike):

  • Plac Uniwersytecki - Numer stacji: 5917

Więcej informacji na stronie: https://wroclawskirower.pl

Komentarze