1. Pozwiedzane.pl
  2. Wrocław
Panorama Wrocławia - wieże i punkty widokowe
Autor: mbanaszk / Źródło: pl.fotolia.com
Wrocław

Wieże i punkty widokowe, panorama Wrocławia

Aktualizacja:

Wszystkie wielkie i piękne miasta na całym świecie posiadają wysokie budowle, z których widok na metropolię wydaję się być zaczarowanym obrazem malowanym ręką samego mistrza. Nie inaczej jest we Wrocławiu...

Punkty widokowe z piękną panoramą miasta:

Stolica Dolnego Śląska posiada kilka wspaniałych i urokliwych budowli, z których panorama Wrocławia robi szczególne wrażenie. Przedstawimy Państwu propozycje punktów widokowych, z których widać dużą część Wrocławia, a przy ładnej pogodzie można dojrzeć rozciągające się pasmo Karkonoszy.

Jedna z wież Katedry Wrocławskiej

Pierwszym obiektem w naszym zestawieniu, z którego widać całą panoramę miasta Wrocław jest Katedra Wrocławska św. Jana Chrzciciela. Ta gotycka budowla w swoim obecnym stanie istnieje w obrębie Ostrowa Tumskiego od XIV, choć źródła historyczne podają, że pierwsza budowla sakralna stała tu już w X wieku.

Wieże Katedry Wrocławskiej
Wieże Katedry Wrocławskiej - Autor: Sergii Figurnyi / Źródło: stock.adobe.com

Archikatedra przechodziła w swojej historii wiele niespokojnych okresów, w których zniszczeniu ulegały m.in. wieże obiektu. Odbudowę zniszczonych w czasie II Wojny Światowej wież całkowicie zakończoną dopiero w latach 90-tych XX wieku. Od tego czasu każdy może wjechać na 97–metrową wieżę, z której rozciąga się niebywała panorama miasta i terenów położonych nawet kilkadziesiąt kilometrów poza jego granicami.

Wieża Kościoła Garnizonowego św. Elżbiety

Innym sakralnym obiektem, który pozwala na obserwację panoramy miasta jest Kościół pw. Św. Elżbiety zwany również Kościołem Garnizonowym. Jest to gotycka budowla, która niestety nie miała zbyt dużo szczęścia w swojej historii i kilka razy ulegała zniszczeniom i przebudowom.

Kościół Garnizonowy św. Elżbiety we Wrocławiu
Kościół Garnizonowy św. Elżbiety we Wrocławiu - Autor: tomeyk / Źródło: stock.adobe.com

Kościół po pożarze w 1976 właściwie do dziś jest w stanie odbudowy. Jego wysoka wieża widokowa należy do najpopularniejszych we Wrocławiu miejsc tego typu. Widok prezentujący Wrocław z wysokości 90 metrów jest naprawdę imponujący, a dodatkowego uroku dodaje mu możliwość bezpośredniego spojrzenia na Rynek i Stare Miasto mieszczące się niemalże u podnóża Kościoła.

Mostek Pokutnic pomiędzy wieżami Katedry św. Marii Magdaleny

Ostatni z obiektów kościelnych w którym można zobaczyć panoramę Wrocławia to Katedra św. Marii Magdaleny znajdujący się przy ul. Szewskiej. Między wieżami, na wysokości 45 metrów, znajduję się Mostek Pokutnic z którego widać bardzo dobrze całe centrum Wrocławia.

Według legendy na kładce można było zobaczyć duchy kobiet, które za swoje nieobyczajne zachowanie były zamykane niegdyś na całą dobę na pomoście łączącym dwie wieże. Ten obiekt sakralny został wybudowany w 1241 roku, jednak w obecnym kształcie znany jest od XIV wieku a około sto lat później dobudowano do niego wieże ze wspomnianym mostem.

Widok ze szczytu wieżowca Sky Tower

Jest to najwyższy budynek we Wrocławiu i jeden z najwyższych w Polsce. Budowę wieżowca Sky Tower zlecił jeden z najbogatszych ludzi w Polsce - Leszek Czarnecki. W jego wnętrzu znajduje się galeria handlowa, biura największych firm we Wrocławiu oraz ekskluzywne apartamenty mieszkalne.

Sky Tower Wrocław
Sky Tower Wrocław - Autor: mychadre77 / Źródło: stock.adobe.com

Wysokość całkowita wieżowca to 212 m, a jego przeszklony punkt widokowy znajduje się na przedostatnim, 49 piętrze budynku i jest najwyżej położonym punktem widokowym w Polsce. Od 2014 roku został on udostępniony do publicznego użytku, a na sam szczyt wiezie nas winda, która trasę z dołu do góry pokonuje w minutę.

Widok ze Sky Tower jest przepiękny i nieporównywalny z niczym innym we Wrocławiu, dzięki czemu wieżowiec stał się regularnym miejscem odwiedzin turystów z całej Polski, by podziwiać panoramę Wrocławia.

Wieża Matematyczna Uniwersytetu Wrocławskiego

Na samym końcu przedstawiamy najniższy z wymienionych obiektów. Wieża Matematyczna, dawniej zwana Wieżą Astronomiczną, znajduję się w Głównym Gmachu Uniwersytety Wrocławskiego przy placu Uniwersyteckim. Taras wieży znajduję się na wysokości 42 metrów i widać z niego Wyspę Słodową oraz Stare Miasto.

Wieża ta powstała w latach 1728-1737 jako jedna z trzech zaplanowanych. Na tarasie umieszczono rzeźby przedstawiające alegorie czterech nauk, autorstwa Franza Mangoldta. Przed zachodnim wejściem do budynku w bruku ulicznym znajduje się belka z brązu tak zwana meridiana, czyli linia południka wyznaczona w 1791 roku przez astronoma, wykładowcę ówczesnego Kolegium Jezuickiego oraz założyciela obserwatorium astronomicznego Longinusa Antona Jungnitza. Wieża do połowy XIX wieku była siedzibą akademickiego Obserwatorium Astronomicznego, a pracowali tam między innymi odkrywca Neptuna J.G. Gall oraz jeden z pierwszych badaczy komety Halleya - Palm Heinrich Ludwig von Boguslawski.

Rzeźba i panorama miasta - Wieża Matematyczna UWr
Rzeźba i panorama miasta - Wieża Matematyczna UWr - Autor: / Źródło:

Wieża pod koniec wieku XX weszła w skład Muzeum Uniwersyteckiego. Kupując jeden bilet, oprócz wejścia na wieżę i zobaczenia ekspozycji czasowych i ekspozycjy poświęconej astronomii, możemy również zwiedzić Aulę Leopoldyńską (Aulę Leopoldina) czy Oratorium Marianum.

Niesamowite wieże widokowe Wrocławia dostarczają odwiedzającym niesamowitych wrażeń, a widoki które oferują, na długo zapadają w pamięć. Czy znacie jeszcze jakieś inne, ciekawe punkty widokowe we Wrocławiu, które warto odwiedzić?

Komentarze